Poradna

Dobrý den, zaměstnavatel mne v říjnu 2011 vyslal do závodu v Rakousku, kde jsem strávil dva roky (10.2011-09.2013). Příjmy mi i nadále platil v CZK…

Dobrý den, zaměstnavatel mne v říjnu 2011 vyslal do závodu v Rakousku, kde jsem strávil dva roky (10.2011-09.2013). Příjmy mi i nadále platil v CZK na český účet, srážel daň z příjmu a soc./zdrav. pojištění. Daňové přiznání jsem ale musel přes poradce podat i v Rakousku, kde mi za rok 2012 (kdy jsem byl rezidentem v AT, trvalé bydliště jsem si ponechal v CZ) spočítali daň ve výši 77 EUR. V CZ jsem dle podkladů od zaměstnavatele odvedl na daních cca. 70000 CZK a to jsem i uvedl do přiznání v AT. Chtěl bych se zeptat, zda je možno na českém finančním úřadě zažádat o vrácení daně (na základě dokumentů od FÚ z AT). A pokud ano, tak jak velkou částku žádat? Pokud tomu rozumím správně, poradce v AT započetl mou zaplacenou daň v CZ a těch 77 EUR je rozdíl v tom, co bych s mým příjmem platil v AT. Nebo je situace taková, že jako AT-rezident s mými příjmy mám platit pouze těch 77 EUR a český FÚ požádat o vrácení celé zaplacené daně za rok 2012? Předem děkuji za odpověď. V případě dotazů mne můžete kontaktovat na výše uvedeném mailu. S pozdravem, Jiří S.

Jiří S.

Odpověď na 1

Re: Vrácení daně z příjmu FO v ČR

17:32 09.12.2013

Vážený pane Jiří, zdaňování příjmů zaměstnanců, vyslaných pracovat do zahraničí nepatří k jednoduchým daňovým záležitostem. Při posuzování zdanění…

Vážený pane Jiří,

zdaňování příjmů zaměstnanců, vyslaných pracovat do zahraničí nepatří k jednoduchým daňovým záležitostem.

Při posuzování zdanění je vždy třeba vycházet z příslušných ustanovení zákona 586/1922 Sb. o daních z příjmů a především ze smlouvy o zamezení dvojího zdanění, kterou Česká republika uzavřela se státem, do kterého byl zaměstnanec vyslán.

V případě vyslání zaměstnance do ciziny (Rakouska) je nutné určit, ve kterém státě je či bude zaměstnanec daňovým rezidentem. Podmínky pro určení daňového rezidenství definuje čl. 4 smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Rakouskem.

Předpokládám, že jste po dobu výkonu práce v Rakousku měl v této zemi k dispozici byt. Ponechal-li jste si zároveň i byt v ČR, bude se Vaše rezidenství posuzovat podle tzv. střediska životních zájmů, tedy užších vazeb osobních, rodinných a ekonomických.

Ačkoli nemám k dispozici úplné údaje, předpokládám, že jste zůstal rezidentem ČR.

V případě, že jste daňovým rezidentem ČR a Vaši mzdu vyplácí zaměstnavatel, který je také daňovým rezidentem ČR, může být Vaše mzda zdaněna pouze v ČR v případě, že splníte 3 podmínky, definované čl.14 smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Rakouskem (cituji):

 a)     příjemce je zaměstnán ve druhém státě po jedno nebo více období nepřesahující v úhrnu 183 dny v jakémkoliv dvanáctiměsíčním období začínajícím nebo končícím v příslušném daňovém roce a

b)     odměny jsou vypláceny zaměstnavatelem nebo za zaměstnavatele, který není rezidentem druhého státu, a

c)      odměny nejdou k tíži stálé provozovny, kterou má zaměstnavatel ve druhém státě.

Je zřejmé, že podmínka a) nebyla ve Vašem případě splněna a proto se měl Váš zaměstnavatel registrovat u příslušného rakouského daňového úřadu a odvádět zálohy na daň z Vaší mzdy podle rakouských předpisů.

Zároveň měl Váš zaměstnavatel možnost požádat českého správce daně o zrušení povinnosti odvodu záloh na daň ze závislé činnosti v ČR na základě §38h odst. 12 zákona 586/1922 Sb. o daních z příjmů.

Nevím jakým způsobem zpracoval Vaši rakouskou daňovou povinnost Váš rakouský daňový poradce. Posoudil-li situaci správně, potom měl zdanit podle rakouských předpisů celý Váš příjem, bez ohledu na to, zda jste byl českým nebo rakouským daňovým rezidentem.

Pokud jste však zůstal českým daňovým rezidentem (můj předpoklad) máte navíc povinnost podat v ČR daňové přiznání, ve kterém budou zahrnuty příjmy ze zaměstnání vykonávaného v Rakousku.

Daňový základ v tomto daňovém přiznání bude stanoven z tzv. superhrubé mzdy.

V souladu s čl. 22 smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Rakouskem může být daň, zaplacená v Rakousku, na Vaši daňovou povinnost v ČR započtena metodou tzv. prostého zápočtu. Byly-li (dle mého názoru nesprávně) odvedeny zálohy na daň v ČR a budou převyšovat Vaši vyčíslenou daňovou povinnost v ČR, máte nárok na jejich vrácení.

Pro úplnost bych dodal, že pokud jste ve spolupráci s Vaším zaměstnavatelem získal od Správy sociálního zabezpečení tzv. „Potvrzení o příslušnosti k právním předpisům (formulář A1)“, zůstal jste součástí českého systému sociálního a zdravotního zabezpečení a zaměstnavatel mohl odvádět odvody z mezd v tuzemsku. Pokud jste toto potvrzení nevlastnil, měl jste být účastníkem podobného rakouského systému.

Rádi Vám (případně Vašemu zaměstnavateli) pomůžeme Vaši situaci řešit.

S pozdravem

Ing. Michael Hájek

daňový poradce 1328

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

Zašlete nám prosím svůj dotaz k problematice daní z příjmů fyzických osob. V nejbližší možné době jej zdarma zodpovíme a naši odpověď zveřejníme na tomto místě. Rádi také zveřejníme Vaše příspěvky a názory k tématům blízkým naší webové stránce.