Vážená paní Jechová,
příjem z převodu (tedy prodeje) členských práv k bytovému družstvu je v souladu s §4 odst. 1, písm. r zákona o daních z příjmů…
Vážená paní Jechová,
příjem z převodu (tedy prodeje) členských práv k bytovému družstvu je v souladu s §4 odst. 1, písm. r zákona o daních z příjmů osvobozen od daně z příjmů, přesáhne-li doba mezi nabytím a převodem 5 let. V případě takto osvobozeného příjmu není v ČR nutné podávat daňové přiznání k dani z příjmu.
V souladu s čl.13 odst. 3 Smlouvy mezi Československou socialistickou republikou a Spolkovou republikou Německa o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku jsou příjmy z prodeje podílů na společnosti (ve Vašem případě podíl na družstvu) daněny ve státě, kde má daná společnost své sídlo.
Toto ustanovení dává tedy České republice právo zdanit předmětný druh příjmů. Jak je však uvedeno výše, Česká republika se svého práva, při splnění určitých podmínek, vzdává.
Jste-li daňovým rezidentem Německa, máte povinnost vypořádat a zdanit v Německu své celosvětové příjmy, pokud to u daného druhu příjmu a za daných okolností místní daňová legislativa vyžaduje.
V případě příjmu z převodu (tedy prodeje) členských práv k bytovému družstvu je v souladu s čl.23 odst. 1 písm. b), bod 3. Smlouvy mezi Československou socialistickou republikou a Spolkovou republikou Německa o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku aplikována metoda zápočtu daně pro zamezení dvojího zdanění daného příjmu. Doporučuji Vám vyhledat služby německého daňového poradce.
S pozdravem
Ing. Michael Hájek, daňový poradce 1328
Ing. Michael Hájek, daňový poradce 1328
Filtr a vyhledávání v dotazech