Poradna

Zašlete nám prosím svůj dotaz k problematice daní z příjmů fyzických osob. V nejbližší možné době jej zdarma zodpovíme a naši odpověď zveřejníme na tomto místě. Rádi také zveřejníme Vaše příspěvky a názory k tématům blízkým naší webové stránce.

Filtr a vyhledávání v dotazech

Dobrý den, jsem student a po celý roku 2013 jsem vykonával práci na DPČ, u zaměstnavatele jsem měl podepsané růžové prohlášení. Celkový příjem z…

Dobrý den, jsem student a po celý roku 2013 jsem vykonával práci na DPČ, u zaměstnavatele jsem měl podepsané růžové prohlášení. Celkový příjem z tohoto zaměstnání je 98 000,-, přičemž jedna měsíční výplata překročila 10 000,-. Začátkem prosince jsem pak nastoupil ještě do druhého zaměstnání na zkrácený pracovní poměr s hrubou mzdou 5 100,-/měsíc. Jelikož jsem již měl podepsané růžové prohlášení u druhého zaměstnavatele, zde jsem ho nevyplňoval. Musím v této situaci podávat za uplynulý rok daňové přiznání, popř. mělo by pro mě přiznání nějaký význam? Velmi Vám děkuji za pomoc a přeji hezký den, Martin

Martin

Odpověď na 49

Re: Student, dvě zaměstnání, DPČ + zkrácený úvazek

00:31 10.01.2014

Dobrý den Martine, v případě, že jste měl dvě souběžná zaměstnání, ze kterých Vám byla odváděna zálohová daň z příjmů fyzických osob (výše příjmů z…

Dobrý den Martine,

v případě, že jste měl dvě souběžná zaměstnání, ze kterých Vám byla odváděna zálohová daň z příjmů fyzických osob (výše příjmů z druhého zaměstnání o tom svědčí), máte povinnost podat vlastní daňové přiznání.

Rádi Vám toto přiznání zpracujeme.

Zdravím Vás.

Ing. Michael Hájek, daňový poradce 1328

Ing. Michael Hájek, daňový poradce 1328

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na dvě otázky. Manžel podniká, vede daňovou evidenci a je plátce DPH. Pro podnikání potřebuje pořídit nový…

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na dvě otázky. Manžel podniká, vede daňovou evidenci a je plátce DPH. Pro podnikání potřebuje pořídit nový automobil - bylo nám doporučeno neplatit v hotovosti, ale pořídit auto na úvěr. Zaplatíme 60 % ceny ihned a zbytek budeme tři roky splácet (včetně pojištění). Někde jsem se dočetla, že splátky úroků a pojištění z úvěru je daňový výdaj, ale samotná splátka jistiny je nedaňový výdaj. Moc tomu nerozumím, ale pochopila jsem, že si měsíční splátky za auto nemohu dát do nákladů firmy? K čemu by pak úvěr byl? Budu ráda, pokud mi tuto otázku objasníte tzn. zda si veškeré platby na úvěr mohu zahrnout do nákladů nebo nikoli. Druhá moje otázka by byla ohledně výpočtu daně z příjmu. Jsou nějaké podmínky, aby i manžel mohl vypočítat daň procentem z příjmů i když vede daňovou evidenci? Výpočet procentem je pro něj výhodnější. Opět jsem četla, že jednou z podmínek použití paušálu je nemít zaměstnance či spolupracující osoby. Manžel zaměstnává na dohodu o provedení práce dva lidi - je to do 10 000, takže odvádí jen zálohovou daň. Děkuji moc za Vaše odpovědi a objasnění těchto otázek.

Monika

Odpověď na 48

Re: Pořízení automobilu na úvěr, daň z příjmu

21:56 09.12.2013

Vážená paní Moniko, k Vašemu prvnímu dotazu uvedu, že Vaše informace o daňové uznatelnosti úroků z úvěru a pojistného, jakožto i daňové…

Vážená paní Moniko,

k Vašemu prvnímu dotazu uvedu, že Vaše informace o daňové uznatelnosti úroků z úvěru a pojistného, jakožto i daňové neuznatelnosti splátek jistiny z úvěru jsou správné. Pořizovací cenu automobilu lze daňově realizovat prostřednictvím odpisů dle §26 a násl. zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmů.

K Vašemu druhému dotazu uvedu, že tzv. paušální výdaje dle §7 odst. 7 zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmů nemohou uplatnit pouze účastníci sdružení, kteří své příjmy a výdaje nerozdělují rovným dílem a dále pak spoluvlastníci věcí nebo společných práv, kteří své příjmy a výdaje nerozdělují v poměru k spoluvlastnickým podílům.

Záležitosti přechodu z daňové evidence na uplatňování výdajových paušálů a naopak, řešení majetku a jeho odpisů,  využití daňových slev a pod. jsou již poměrně náročné daňové záležitosti, které překračují možnosti naší poradny zdarma.

Rádi Vám s těmito problémy pomůžeme v rámci standardního poradenství.

S pozdravem

Michael Hajek
BELL consulting s.r.o.
www.bellcons.cz
e-mail: hajek@bellcons.cz
tel. +420 541 212 509
fax. +420 541 235 268 

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

Dobrý den, zaměstnavatel mne v říjnu 2011 vyslal do závodu v Rakousku, kde jsem strávil dva roky (10.2011-09.2013). Příjmy mi i nadále platil v CZK…

Dobrý den, zaměstnavatel mne v říjnu 2011 vyslal do závodu v Rakousku, kde jsem strávil dva roky (10.2011-09.2013). Příjmy mi i nadále platil v CZK na český účet, srážel daň z příjmu a soc./zdrav. pojištění. Daňové přiznání jsem ale musel přes poradce podat i v Rakousku, kde mi za rok 2012 (kdy jsem byl rezidentem v AT, trvalé bydliště jsem si ponechal v CZ) spočítali daň ve výši 77 EUR. V CZ jsem dle podkladů od zaměstnavatele odvedl na daních cca. 70000 CZK a to jsem i uvedl do přiznání v AT. Chtěl bych se zeptat, zda je možno na českém finančním úřadě zažádat o vrácení daně (na základě dokumentů od FÚ z AT). A pokud ano, tak jak velkou částku žádat? Pokud tomu rozumím správně, poradce v AT započetl mou zaplacenou daň v CZ a těch 77 EUR je rozdíl v tom, co bych s mým příjmem platil v AT. Nebo je situace taková, že jako AT-rezident s mými příjmy mám platit pouze těch 77 EUR a český FÚ požádat o vrácení celé zaplacené daně za rok 2012? Předem děkuji za odpověď. V případě dotazů mne můžete kontaktovat na výše uvedeném mailu. S pozdravem, Jiří S.

Jiří S.

Odpověď na 47

Re: Vrácení daně z příjmu FO v ČR

17:32 09.12.2013

Vážený pane Jiří, zdaňování příjmů zaměstnanců, vyslaných pracovat do zahraničí nepatří k jednoduchým daňovým záležitostem. Při posuzování zdanění…

Vážený pane Jiří,

zdaňování příjmů zaměstnanců, vyslaných pracovat do zahraničí nepatří k jednoduchým daňovým záležitostem.

Při posuzování zdanění je vždy třeba vycházet z příslušných ustanovení zákona 586/1922 Sb. o daních z příjmů a především ze smlouvy o zamezení dvojího zdanění, kterou Česká republika uzavřela se státem, do kterého byl zaměstnanec vyslán.

V případě vyslání zaměstnance do ciziny (Rakouska) je nutné určit, ve kterém státě je či bude zaměstnanec daňovým rezidentem. Podmínky pro určení daňového rezidenství definuje čl. 4 smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Rakouskem.

Předpokládám, že jste po dobu výkonu práce v Rakousku měl v této zemi k dispozici byt. Ponechal-li jste si zároveň i byt v ČR, bude se Vaše rezidenství posuzovat podle tzv. střediska životních zájmů, tedy užších vazeb osobních, rodinných a ekonomických.

Ačkoli nemám k dispozici úplné údaje, předpokládám, že jste zůstal rezidentem ČR.

V případě, že jste daňovým rezidentem ČR a Vaši mzdu vyplácí zaměstnavatel, který je také daňovým rezidentem ČR, může být Vaše mzda zdaněna pouze v ČR v případě, že splníte 3 podmínky, definované čl.14 smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Rakouskem (cituji):

 a)     příjemce je zaměstnán ve druhém státě po jedno nebo více období nepřesahující v úhrnu 183 dny v jakémkoliv dvanáctiměsíčním období začínajícím nebo končícím v příslušném daňovém roce a

b)     odměny jsou vypláceny zaměstnavatelem nebo za zaměstnavatele, který není rezidentem druhého státu, a

c)      odměny nejdou k tíži stálé provozovny, kterou má zaměstnavatel ve druhém státě.

Je zřejmé, že podmínka a) nebyla ve Vašem případě splněna a proto se měl Váš zaměstnavatel registrovat u příslušného rakouského daňového úřadu a odvádět zálohy na daň z Vaší mzdy podle rakouských předpisů.

Zároveň měl Váš zaměstnavatel možnost požádat českého správce daně o zrušení povinnosti odvodu záloh na daň ze závislé činnosti v ČR na základě §38h odst. 12 zákona 586/1922 Sb. o daních z příjmů.

Nevím jakým způsobem zpracoval Vaši rakouskou daňovou povinnost Váš rakouský daňový poradce. Posoudil-li situaci správně, potom měl zdanit podle rakouských předpisů celý Váš příjem, bez ohledu na to, zda jste byl českým nebo rakouským daňovým rezidentem.

Pokud jste však zůstal českým daňovým rezidentem (můj předpoklad) máte navíc povinnost podat v ČR daňové přiznání, ve kterém budou zahrnuty příjmy ze zaměstnání vykonávaného v Rakousku.

Daňový základ v tomto daňovém přiznání bude stanoven z tzv. superhrubé mzdy.

V souladu s čl. 22 smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Rakouskem může být daň, zaplacená v Rakousku, na Vaši daňovou povinnost v ČR započtena metodou tzv. prostého zápočtu. Byly-li (dle mého názoru nesprávně) odvedeny zálohy na daň v ČR a budou převyšovat Vaši vyčíslenou daňovou povinnost v ČR, máte nárok na jejich vrácení.

Pro úplnost bych dodal, že pokud jste ve spolupráci s Vaším zaměstnavatelem získal od Správy sociálního zabezpečení tzv. „Potvrzení o příslušnosti k právním předpisům (formulář A1)“, zůstal jste součástí českého systému sociálního a zdravotního zabezpečení a zaměstnavatel mohl odvádět odvody z mezd v tuzemsku. Pokud jste toto potvrzení nevlastnil, měl jste být účastníkem podobného rakouského systému.

Rádi Vám (případně Vašemu zaměstnavateli) pomůžeme Vaši situaci řešit.

S pozdravem

Ing. Michael Hájek

daňový poradce 1328

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

Blíží se roční zúčnování daně. Chci, aby za mě udělal roční zúčtování daně zaměstnavatel tak jako obvykle. V tomto roce jsem si oficiálně přivydělal…

Blíží se roční zúčnování daně. Chci, aby za mě udělal roční zúčtování daně zaměstnavatel tak jako obvykle. V tomto roce jsem si oficiálně přivydělal příležitostnou vedlejší činností 20 000,- , které jsou osvobozeny od daně. Přišlo info od zaměstnavatele, že roční zúčtování daně nemůžeme provést zaměstnancům, kteří měli i jiné příjmy než ze zaměstnání větší než 6 000,- Kč za rok 2013. Tohle se podle mého týká pouze, pokud těch 6000 pochazí od OSVC. Je to pravda? Ačkoliv jsme velká firma, tak ti kdo dělají roční zúčnování daně dělají pouze naučené věci. Z minulosti už udělali pár přehmatů a nemají ochotu řešit věci ke spokojenosti zaměstnance. V problematice se moc neorientuji. Potřeboval bych potvrdit, nejlépe i s nějakám odkazem do zákona/paragrafu, že i pokud jsem si přivydělal příležitostnou vedlejší činností 20 000,- může zaměstnavatel udělat roční zúčtování daně. Tedy pouze pokud to samozřejmě možné je. Děkuji.

Martin

Odpověď na 46

Re: Příležitostná vedlejší činnost - daně 2013

20:33 09.12.2013

Vážený pane Martine, roční zúčtování daně ze závislé činnosti dle §38ch zákona 586/1992 o daních z příjmů je zaměstnavatel povinnen provést…

Vážený pane Martine,

roční zúčtování daně ze závislé činnosti dle §38ch zákona 586/1992 o daních z příjmů je zaměstnavatel povinnen provést zaměstnanci, který o něj v zákonném termínu a řádným způsobem zaměstnavatele požádá a má příjmy ze závislé činnosti dle §6 zákona 586/1992 o daních z příjmů pouze od jednoho plátce nebo od více plátců postupně a zároveň nemá povinnost podat vlastní přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob nemá povinnost (mimo jiné), dle §38g zákona 586/1992 o daních z příjmů, podat poplatník, který který má příjmy ze závislé činnosti podle § 6 zákona 586/1992 o daních z příjmů pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč.

Shrnutí - řečeno lidsky :-)

Máte-li příležitostné příjmy dle §10 odst. 1) zákona o daních z příjmů, jsou tyto příjmy dle §10 odst. 3, písm. a) osvobozené od daně a tedy z jejich titulu nemáte, dle §38g, povinnost podat vlastní daňové přiznání. Zaměstnavatel je povinnen Vám, za splnění všech zákonných podmínek, zpracovat, dle §38ch, roční zúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti.

V případě, že mzdové a personální oddělení vašeho zaměstnavatele nemá daňového poradce na kterého by se jeho pracovníci mohli kdykoli obrátit s dotazy na řešení složitějších daňových a právních situací, budeme rádi, když naši společnost doporučíte. Případná vzdálenost není překážkou, komunikace probíhá především prostřednictvím emailu.

S pozdravem

Ing. Michael Hajek
BELL consulting s.r.o.

www.bellcons.cz

e-mail: hajek@bellcons.cz
tel. +420 541 212 509
fax. +420 541 235 268

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

45

daňové přiznání 2 paušály

18:03 07.11.2013

Dobrý den, byl byste tak hodný a poskytl mi informaci ohledně daní. Při podaní dańového přiznání za rok 2013 kdy jsem podnikala jako živnostník mi…

Dobrý den, byl byste tak hodný a poskytl mi informaci ohledně daní. Při podaní dańového přiznání za rok 2013 kdy jsem podnikala jako živnostník mi není jasné co dělat v případě dvou živnostní (60% a 80% výdajového paušálu) od začátku roku do března jsem fakturovala na živnost, která spadá do 80% paušálu a od března dále jsem fakturovala na živnost, která spadá do 60% paušálu. V případě že jsem vydělala 200000 které patří k 80% paušálu a dalších 400000 které patří do 60% paušálu, absolutně netuším co napsat do příjmů. Nezlobte se, že Vás obtěžuji, ale moc byste mi pomohl. Děkuji Kateřina

Kateřina

Odpověď na 45

Re: daňové přiznání 2 paušály

19:52 08.11.2013

Vážená paní Kateřino, v případě, že jste svých příjmů za dané zdanovací období dosáhla z různých činností na něž se vztahují různé výdajové paušály,…

Vážená paní Kateřino,

v případě, že jste svých příjmů za dané zdanovací období dosáhla z různých činností na něž se vztahují různé výdajové paušály, posuzují se příjmy z těchto činností samostatně a na každou činnost se aplikuje příslušný zákonný výdajový paušál.

Máte-li zájem o pomoc se zpracováním svého daňového přiznání, obraťte se na nás prosím kdykoli.

S pozdravem

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

 

 

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

1 11 21 29 30 31 32 33 34 35 41