Vážená paní Katko,
tento postup patrně správný není.
V případě, že je odměna za poskytnuté služby vyplácena registrovanému živnostníkovi, obchodní…
Vážená paní Katko,
tento postup patrně správný není.
V případě, že je odměna za poskytnuté služby vyplácena registrovanému živnostníkovi, obchodní transakci by měla prokazovat smlouva nebo oboustranně potvrzená objednávka a následně faktura, která vyúčtuje cenu díla.
V případě, že osoba poskytující služby není registrovaným živnostníkem, lze na drobné práce a služby využít institutu dohody o provedení práce. Tuto dohodu lze uzavřít maximálně na 300 hodin ročně a od 1. 1. 2011 musí mít, v souladu s §77 odst.1, Zákoníku práce, písemnou podobu.
Pokud měsíční výše odměny z dohody o provedení práce nepřesáhne částku 10.000,-Kč, je tato dohoda daněna srážkovou daní ve výši 15%, případně zálohovou daní ve stejné výši, podepíše-li zaměstnanec u zaměstnavatele (SVJ) tzv. růžové prohlášení.
Pokud měsíční výše odměny z dohody o provedení práce přesáhne částku 10.000,-Kč, chová se zdanění této dohody v zásadě stejně, jako zdanění standardního pracovního poměru, a to včetně odvodu sociálního a zdravotního pojištění.
Plátcem daně, tedy osobou, která daň vypočte, srazí a místně příslušnému Finančnímu úřadu odvede, i případných odvodů je vždy zaměstnavatel, tedy vaše SVJ.
S pozdravem
Ing. Michael Hájek
daňový poradce 1328
Ing. Michael Hjek
Filtr a vyhledávání v dotazech